Trudno w to uwierzyć, ale premiera kultowej ,,Gry o tron” miała miejsce ponad dwadzieścia lat temu. Bynajmniej nie przeszkadza to fanom tej historii wracać do niej więcej niż raz, czy to wersji papierowej czy telewizyjnej. Pojawiały się nawet informacje, jakoby serialowa opowieść miała zostać przeniesiona na duży ekran. Czas zweryfikował jednak te doniesienia i teraz fani czekają na finałowych sześć odcinków. Przy okazji nie brakuje osób, które decydują się cofnąć do samego początku tej historii. Przypomnieć sobie losy wszystkich bohaterów, przywołać dotychczas rozegrane bitwy, zawarte i często brutalnie zerwane sojusze. Wszystko rozpoczęła natomiast Gra o tron książka zasługująca na najwyższe noty i pochwały.

Gra o tron książka – Rodzina Starków

Historia przedstawiona w ,,Pieśniach lodu i ognia” rozpoczyna się na Północy Westeros. Jej namiestnik Eddard Stark wita w Winterfell swojego wieloletniego przyjaciela, króla Siedmiu Królestw. Autor tak prowadzi akcję, że czytelnik dosyć szybko orientuje się w biografiach, a przede wszystkim charakterach poszczególnych postaci. Późniejsze wydarzenia jednoznacznie pokazują, że gdyby lord Winterfell nie przyjął propozycji króla Roberta Baratheona, wiele rzeczy potoczyłoby się inaczej. Tymczasem to właśnie wówczas podczas pamiętnej rozmowy dwóch starych przyjaciół przy grobie Lyanny Stark rozpoczęła się faktyczna ,,gra o tron”. Kosztowała ona życie wielu członków rodziny Starków, łącznie z królewskim namiestnikiem, Nedem Starkiem.

Gra o tron książka – Królewska Przystań

Miejsce tyleż piękne, co pełne zdrajców i knujących dworzan. Król nie jest ich wszystkich świadom, ale sprowadzając zaufanego namiestnika liczy na uspokojenie sytuacji. Jak mówi znane powiedzenie najciemniej pod latarnią, a zatem w realizowaniu własnych planów przoduje królowa Cersei. Jej mąż nie ma do niej co prawda zbyt wiele zaufania, ale nie jest też do końca świadom skali otaczających go kłamców i oszustów. Odejście Roberta Baratheona to kolejny milowy krok w walce o żelazny tron, która od tej pory staje się jeszcze bardziej zajadła. Pojawiają się w niej także kolejni uczestnicy.

 

 

Gra o tron książka – Smocza królowa

Początkowo niewiele zapowiadało, że Daenerys Targaryen wyzwoli się spod wpływu swojego małostkowego brata. Jej los miało przypieczętować małżeństwo z Khalem Drogo i tak faktycznie się stało. Z tym, że mimo początkowej niechęci kobiety do zawarcia związku, później między nią a mężem wybuchło ogromne uczucie. I choć postać odważnego Khala dosyć szybko znika ze sceny, to ,,smocza Królowa” idzie jak burza. Podbija kolejne miasta, zawiera sojusze i wyzwala niewolników. Ostatecznie to ona stanie obok Jona Snowa w wielkiej bitwie, mając naprzeciw siebie jedno ze swoich dzieci.